MFO
האם אתה רוצה להגיב להודעה זו? אנא הירשם לפורום בכמה לחיצות או התחבר כדי להמשיך.

Go down
Admin
Admin
מספר הודעות : 21
Join date : 08.08.20
צפה בפרופיל המשתמשhttps://mfoil.forumhebrew.com

המדריך לגידול קוקטייל Empty המדריך לגידול קוקטייל

Sun Aug 16, 2020 5:21 pm
רקע כללי
תוכים מסוג הקוקטייל (ציפור, לא משקה) הם חמודים ומתוקים אך לא הרבה יודעים שהם קרובי משפחה קטנים יותר של משפחת הקקדו הענפה.

הקוקטייל הוא בין הציפורים הפופולריות ביותר בישראל בשל החברותיות שלהם כלפי בני אדם, החוכמה שלהם, יכולות האילוף וקלות הטיפול היחסית בהשוואה לתוכים גדולים יותר.

לפעמים מתבלבלים בינן לבין תוכונים שהם דומים בגודל וגם נפוצים ביותר בישראל.
אוכל לכלבים - המגוון הגדול בישראל!

הקוקטייל אהוב במיוחד בגלל הצבעוניות של הנוצות וממדיו הצנועים, עם השנים בני האדם הצליחו לגדל אותם בשלל צבעים אך במקור הם עם פנים צהובות וכתומות ורוב נוצות גופו הן אפורות.

בגלל שהם כה חביבים וידידותיים והאופי שלהם סקרן ותמים, הם קנו להם קהל מעריצים בכל רחבי העולם. כמו כן' תהליך ההחתמה שלהם פשוט ויש להם יכולות טובות לאילוף. הם אינם נוהגים לצווח ולהרעיש בניגוד לתוכים אחרים אך הם גם לא ידועים בתור דברנים גודלים.

הקוקטייל מתרבה בקלות בשבי ולכן הוא חביב גם על מגדלי ציפורים, הוא אינו יקר לקנייה ומחירו נוח.

במידה ואתם יודעים שאתם או אחד מבני המשפחה שלכם אלרגי לאבק שמקורו בנוצות סיכוי סביר שהקוקטייל יגרום לתגובה אלרגית.

בגלל היכולות השכליות הגבוהות, הקוקטייל עלול להשתעמם בקלות ואחד מהצרכים הבסיסיים ביותר שלו הוא חברה של בני אדם וקוקטיילים אחרים, כמו כן על מנת שלא יכנס לסטרס, הוא צריך לקבל זמן מחוץ לכלוב מדיי יום ושפע של צעצועים, מקלות וענפי עמידה וכל מה שעשוי לספק לו גירוי מוחי בזמן שהותו בכלוב.

רבייה
הקוקטיילים מגיעים לבשלות מינית באיזור גיל ה9-6 חודשים, אך מומלץ שלא לאפשר להם להזדווג לפני גיל 18 חודשים לנקבה והזכר לפחות 12 חודשים. בזמן זה מערכות הגוף שלהם מגיעות לבשלות מלאה והם מפתחים את האופי המתאים להפוך להורים. רבייה בגיל מוקדם לרוב תגרום לטיפול לא מספק בגוזלים ואף למוות של הנקבה.

משך ההריון הוא כשבוע, בכל הטלה יוטלו 8-4 ביצים. הנקבה תטיל ביצה אחת בכל יומיים לערך. הדגירה היא כ3 שבועות.

הזכרים מסוגלים להתרבות עד גיל 13 בממוצע והנקבות לרוב עד גיל 10, הפוריות תלויה במגוון גורמים סביבתיים ותורשתיים.

אל תהיו מופתעים אם בכמה הטלות הראשונות הקוקטיילים יעזבו את הביצים ואת הגוזלים בשל חוסר הניסיון שלהם.

הסיבות לחוסר הפוריות בקוקטיילים הן רבות: חולי, בעיות התנהגות, דיכאון וסטרס, חוסרים תזונתיים, עודף משקל, זיהומים, בעיות הורמונליות, חוסר תפקוד מולד של מערכות הרבייה, חיית מחמד או בני אדם אשר מפריעים לזיווג, מחסור באור שמש, מחסור באזור קינון ועוד.

חיקוי רעשים ודיבור
למרות שישנם מקרים בהם קוקטיילים מסוגלים לדבר כמה מילים ואולי אפילו משפטים, זוהי אינה תכונה חזקה במיוחד אצלם והם לרוב ישרקו או יצייצו. בניגוד לג'אקו או ארה הם לא ידועים ברעשנותם ולכן הכלוב שלהם יכול להיות בבית באזור שיחסית קרוב לחדר השינה.

אופי
קוקטיילים אינם רועשים במיוחד והם מסבירי פנים וחברותיים. עם הזמן הקשר שלהם עם הבעלים יכול להתחזק והם יהיו חיית מחמד נאמנה אשר תחפוץ בחברתכם ותשומת ליבכם.

ישנם הבדלים מסוימים בין התנהגות הזכרים לבין הנקבות, הנקבות יטו לחפש מסתורים ומחילות בהן יוכלו להקים את הקן בו יוכלו להטיל את הביצים. הזכרים יחקו את התנהגות הקוקטייל בטבע וינסו להרשים את עצמם במראה מתוך מחשבה שהם מביטים בנקבה.

כחלק מתהליך ההחתמה יתכן ותרצו לגזום את נוצות הקוקטייל (לא מומלץ לעשות זאת במידה ואין לכם הדרכה וניסיון) יש לשים לב שלא חותכים את הנוצות יתר על המידה באיזור הבשר והעצבים ובמידה והתוכי מדמם יש צורך להשתמש בעוצר דימום אשר מומלץ לקנות לפני קיצוץ הנוצות.

בגלל הקיצוץ, יכולת התעופה של הקוקטייל נפגעת ולכן אם הכלוב פתוח הוא מהר מאוד ימצא את עצמו על הרצפה, חשוב מאוד לזכור זאת ולשמור עליו במידה ויש לכם חתול או כלב בבית אשר יהיה מעוניין לנשנש את הקוקטייל חסר הישע.

הכרבולת (שמה המקצועי הוא ציצית אך לשם ההמשחה בחרנו לקרוא לה כרבולת) על הראש הקוקטייל יכולה להיות אינדיקציה לגביי מצב הרוח שלו.

כרבולת עומדת ישר היא תגובה לפחד או חקרנות וסקרנות.

כרבולת שטוחה ונוצות אחורה יכולה לצביעה על מצוקה או סטרס.

במצבי שלווה ונחת הנוצות יהיו זקופות בזוית קלה אחורה.

כיצד נבדיל בין הזכר לנקבה
קוקטיילים צעירים הם כמעט זהים לגמרי לפני הגעה לבשלות המינית המתרחשת בגיל חצי שנה עד 9 חודשים.

על מנת לדעת בוודאות ומגיל צעיר את מין הקוקטייל, תידרש בדיקת דם על ידי ווטרינר.

בצבעים הנפוצים ניתן לזהות הבדלים בצבעי הנוצות על מנת להבחין במין הקוקטייל:

בזכרים הצבע הכתום בלחיים חד ובולט יותר, הפנים ברובן צהובות וגם הכרבולת.

אצל הנקבות נזהה כרבולת, פנים ונוצות אפורות, הלחיים יהיו בצבע כתום בהיר ויתכן ונזהה נוצות לבנות בפנים הכנפיים.

כיצד לגדל ולטפל בקוקטייל
כמו כל תוכי, הקוקטייל צריך להפעיל את גופו ובפרט את כפות רגליו והכנפיים על מנת לשמור על בריאותו ולהפחית את הסיכוי ללחץ נפשי, דיכאון וסטרס. לכן חשוב להעניק לו מרחב מחייה מספק בדמות כלוב רחב ידיים בוא נוכל לשים את כל האביזרים הדרושים לקוקטייל כמו כלי אוכל ושתייה, אבן קלציום, סולמות, ענפים, חבלים, נדנדות, מראות משחקים ועוד.

מעבר לפן הלוגיסטי, הקוקטייל בנוי למחייה בלהקות ולכן אחד הצרכים הבסיסיים שלו הוא לחברה של קוקטיילים ושל בני אדם.


מה הקוקטייל אוכל?
כמו לכל חיית מחמד, הקוקטייל זקוק למים טריים אותם יש לרענן ולהחליף בכל יום על מנת שלא יצטברו בקטריות בכלי השתייה. הפתרון הנוח ביותר להאכלה שלהם הוא אוכל תערובת המכיל מיקס של דוחן גרעינים וזרעים אשר מתאימים להם או מזון כופתיות. היתרון של הכופתיות הוא בכך שהן מונעות מהקוקטייל לבחור את הרכיבים המועדפים מהתערובת וכך לקבל תזונה לוקה בחסר אשר עלולה להוביל לגירעון בויטמינים ומינרלים חיוניים.

בתקופת הדגירה ולאחר בקיעת הגוזלים, האם תצטרך מזונות עשירים במיוחד כמו מזון ביצים ותוספי תזונה המכילים מינרלים וויטמינים.

אפשר לתת להם ירקות ועלים אך חשוב שלא לתת להם מאכלים אשר אסורים או רעילים עבורם עליהם תוכלו לקרוא במאמר הבא.

מחלות נפוצות
תרחיש בריאותי תקין הוא זה של אפצ'י כמה פעמים ביום על מנת לסלק לכלוך מדרכי הנשימה והאף, תתכן מעיין נזלת שקופה. במידה ותדירות העיטושים עולה וצבע הנזלת אינו שקוף, כדאי לפנות לווטרינר המתמחה בתוכים.

נוצות הקוקטייל מתחלפות בזמן עונות המעבר וזהו תהליך טבעי, אם אתם שמים לב להיווצרות קרחות יש לברר מדוע הם הופיעו.

בזמן ההריון, הנקבה זקוקה להמון וויטמינים ומינרלים על מנת להזין את הביצים והגוזלים, במידה והן יסבלו מהטלה של כמות ביצים גדולה, הן עלולות לסבול מחוסרים תזונתיים חמורים. הנקבה יכולה להיכנס למצב זה גם ללא נוכחות של זכר והיא תטיל ביצים לא מופרות. הטיפול המומלץ הוא לספק לה תזונה עשירה במיוחד של מזון ביצים ולשים בכלוב אבן סידן.

יש לגוון בתזונת הקוקטייל ולספק לו מדיי פעם גם ירקות ולא להאכיל בבלעדיות בזרעים שכן הם מכילים כמויות שומן גבוהות אשר עלולות לפגוע בתפקודי הכבד.
חזרה למעלה
Permissions in this forum:
אתה לא יכול להגיב לנושאים בפורום זה